Program och schema för Vinter-OS 2014

Nedan hittar du det preliminära programmet och schemat för Sotji-OS som kommer att pågå mellan den 6-23:e februari 2014.

Hela programmet

Februari 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Invigning
Alpint
Skidskytte
Bob
Längdskidor
Curling
Konståkning
Freestyle
Ishockey
Rodel
Nordisk Kombination
Short Track
Skeleton
Hopp
Snowboard
Speed skating
Avslutning

Schemat och tider

Tiderna nedan är angett i svensk tid. Att tänka på är att Sotji ligger i tidszon UTC+4, det innebär att klockan 07:30 i Sverige är 10:30 i Sotji.

Sortera per sport:

Alpint  Backhoppning  Bob  Curling  Freestyle  Ishockey  Längdskidor  Nordisk kombination  Rodel  Skeleton  Skidskytte  Skridsko  Snowboard

Återställ

Torsdag 6:e februari 
07.00 – 13.40 Snowboard, herrar/damer, slopestyle, kval Svensk deltagare
15.00 – 15.45 Freestyle, damer, puckelpist, kval 1
16.30 – 19.55 Skridsko, Konståkning Team, herrar och par kortprogram
Fredag 7:e februari 
17.00 – 20.00 Invigningsceremoni
Lördag 8:e februari
06.30 – 08.10 Snowboard, herrar, slopestyle, final, åk 1 Svensk deltagare
09.00 – 11.30 Ishockey, damer, grundspel, USA – Finland
09.45 – 10.55 Snowboard, herrar, slopestyle, final, åk 2 Svensk deltagare
11.00 – 12.05 Längdskidor, damer, 7,5+7,5 km Skiathlon Svensk deltagare
12.30 – 15.25 Skridsko, speed skating, herrar, 5000 m
14.00 – 16.30 Ishockey, damer, grundspel, Kanada – Schweiz
15.00 – 15.30 Freestyle, damer, puckelpist, kval 2
15.30 – 17.20 Skidskytte, herrar, 10 km sprint Svensk deltagare
15.30 – 19.05 Rodel, herrar, åk 1, 2
15.30 – 20.05 Skridsko, Konståkning Team: Isdans, damer kortprogram, par fria programmet
17.30 – 18.35 Backhoppning, herrar, normal backe, kval
19.00 – 20.35 Freestyle, damer, puckelpist, finaler
Söndag 9:e februari 
07.30 – 08.40 Snowboard, damer, slopestyle, final, åk 1
08.00 – 10.10 Alpint, herrar, störtlopp
09.00 – 11.30 Ishockey, damer, grundomgång, Sverige Svensk deltagare – Japan
09.45 – 10.55 Snowboard, damer, slopestyle, final, åk 2
11.00 – 12.45 Längdskidor, herrar, 15+15 km Skiathlon Svensk deltagare
12.30 – 14.35 Skridsko, speed skating, damer, 3000 m
14.00 – 16.30 Ishockey, damer, grundomgång, Ryssland – Tyskland
15.30 – 17.20 Skidskytte, damer 7,5 km sprint
15.30 – 19.25 Rodel, herrar, åk 3, 4
16.00 – 19.10 Skridsko, Konståkning Team: herrar, damer och isdans fria programmet
18.30 – 20.15 Backhoppning, herrar, normal backe, final
Måndag 10:e februari
06.00 – 09.00 Curling, herrar, round robin, Sverige Svensk deltagare – Schweiz
08.00 – 09.30 Alpint, damer, superkombi, störtlopp Svensk deltagare
10.45 – 13.35 Skridsko, Short track, herrar 1500 m, damer 500 m, damer 3000 m stafett
11.00 – 13.30 Ishockey, damer, grundspel, USA – Schweiz
11.00 – 14.00 Curling, damer, round robin
12.00 – 13.10 Alpint, damer, superkombi, slalom Svensk deltagare
14.00 – 17.25 Skridsko, speed skating, herrar, 500 m
15.00 – 16.20 Freestyle, herrar, puckelpist, kval Svensk deltagare
15.45 – 18.40 Rodel, damer, åk 1, 3
16.00 – 18.30 Ishockey, damer, grundspel, Finland – Kanada
16.00 – 19.00 Curling, herrar, round robin
16.00 – 17.20 Skidskytte, herrar, 12,5 km jaktstart Svensk deltagare
19.00 – 20.35 Freestyle, herrar, puckelpist, finaler Svensk deltagare
Tisdag 11:e februari 
06.00 – 09.00 Curling, damer, round robin, Sverige Svensk deltagare – Kanada
07.00 – 08.25 Freestyle, damer, Slopestyle, kval Svensk deltagare
10.00 – 11.05 Freestyle, damer, Slopestyle, final (Ev Svensk deltagare )
11.00 – 11.50 Längdskidor, damer/herrar, individuell sprint, kval Svensk deltagare
11.00 – 13.30 Ishockey, damer, grundspel, Tyskland – Sverige Svensk deltagare
11.00 – 14.00 Curling, herrar, round robin, Sverige – Kanada Svensk deltagare
11.00 – 14.05 Snowboard, herrar, halfpipe, kval
13.00 – 14.50 Längdskidor, damer/herrar, individuell sprint, final (Ev Svensk deltagare )
13.45 – 17.00 Skridsko, speed skating, damer, 500 m
15.30 – 18.45 Rodel, damer, åk 3, 4
16.00 – 17.00 Snowboard, herrar, halfpipe, final, åk 1
16.00 – 17.20 Skidskytte, damer, 10 km jaktstart
16.00 – 18.30 Ishockey, damer, grundspel, Ryssland – Japan
16.00 – 19.00 Curling, damer, round robin
16.00 – 19.25 Skridsko, Konståkning Paråkning, kortprogram
18.30 – 19.35 Snowboard, herrar, halfpipe, final, åk 2
18.30 – 20.05 Backhoppning, damer, normal backe
Onsdag 12:e februari
06.00 – 09.00 Curling, herrar, round robin
08.00 – 10.10 Alpint, damer, störtlopp Svensk deltagare
09.00 – 11.30 Ishockey, damer, grundspel, Schweiz – Finland
10.30 – 11.20 Nordisk kombination, herrar, backhoppning, normal backe
11.00 – 14.00 Curling, damer, round robin, Sverige Svensk deltagare  – Sydkorea
11.00 – 14.05 Snowboard, damer, halfpipe, kval
13.30 – 14.15 Nordisk kombination, herrar, 10 km
13.30 – 16.00 Ishockey, damer, grundspel, Kanada – USA
15.00 – 16.40 Skridsko, speed skating, herrar, 1 000 m Svensk deltagare
15.15 – 18.35 Rodel, tvåmans
16.00 – 17.00 Snowboard, damer, halfpipe, final, åk 1
16.00 – 19.00 Curling, herrar, round robin, Danmark – Sverige Svensk deltagare
16.45 – 20.00 Skridsko, Konståkning paråkning, fria programmet
18.30 – 19.35 Snowboard, damer, halfpipe, final, åk 2
18.00 – 20.30 Ishockey, herrar, grundspel, Tjeckien – Sverige Svensk deltagare, Lettland – Schweiz
Torsdag 13:e februari 
06.00 – 09.00 Curling, damer, round robin, Sverige Svensk deltagare – Schweiz
07.15 – 09.00 Freestyle, herrar, slopestyle, kval Svensk deltagare
08.30 – 10.20 Skeleton, damer, åk 1
09.00 – 11.30 Ishockey, herrar, grundspel, Finland – Österrike
09.00 – 11.30 Ishockey, damer, grundspel, Japan – Tyskland
10.30 – 11.40 Freestyle, herrar, slopestyle, final (Ev Svensk deltagare )
11.00 – 12.40 Längdskidor, damer, 10 km klassiskt Svensk deltagare
11.00 – 13.30 Skridsko, Short track, damer 500 m, herrar 1000 m, 5000 m, stafett
11.00 – 14.00 Curling, herrar, round robin, Sverige Svensk deltagare – Norge
13.30 – 16.00 Ishockey, herrar, grundspel, Kanada – Norge, Ryssland – Slovenien, Slovakien – USA
15.00 – 16.40 Skridsko, speed skating, damer, 1 000 m
15.00 – 17.20 Skidskytte, herrar, 20 km individuell Svensk deltagare
16.00 – 19.00 Curling, damer, round robin, Sverige Svensk deltagare – Danmark
16.00 – 20.30 Skridsko, Konståkning, herrar, kortprogram Svensk deltagare
17.15 – 18.30 Rodel, mixed stafett
18.00 – 20.30 Ishockey, herrar, grundspel, Kanada – Norge
18.00 – 20.30 Ishockey, damer, grundspel, Sverige Svensk deltagare – Ryssland
Fredag 14:e februari 
06.00 – 09.00 Curling, herrar, round robin, Sverige Svensk deltagare – Kina
07.00 – 10.30 Alpint, herrar, superkombi störtlopp
09.00 – 11.30 Ishockey, herrar, grundspel, Tjeckien – Lettland
11.00 – 12.55 Längdskidor, herrar, 15 km klassiskt Svensk deltagare
11.00 – 14.00 Curling, damer, round robin
12.30 – 13.40 Alpint, herrar, superkombi, åk 2
13.30 – 16.00 Ishockey, herrar, grundspel, Sverige Svensk deltagare – Schweiz
13.30 – 18.40 Skeleton, herrar, åk 1, damer, åk 2
14.45 – 16.00 Freestyle, damer, aerials, kval
15.00 – 17.20 Skidskytte, damer, 15 km individuell
16.00 – 19.00 Curling, herrar, round robin
16.00 – 20.25 Skridsko, Konståkning, herrar, fria program Svensk deltagare
18.00 – 20.30 Ishockey, herrar, grundspel, Norge – Finland, Kanada – Österrike
18.30 – 19.35 Backhoppning, herrar K-120, kval
18.30 – 19.35 Freestyle, damer, aerials, final
Lördag 15:e februari 
06.00 – 09.00 Curling, damer, round robin, Sverige Svensk deltagare – Kina
08.00 – 10.10 Alpint, damer, super-G Svensk deltagare
09.00 – 11.30 Ishockey, herrar, grundspel, Slovenien – Slovakien
09.00 – 11.30 Ishockey, damer, kvartsfinaler (Ev Svensk deltagare )
11.00 – 12.30 Längdskidor, damer, stafett 4×5 km Svensk deltagare
11.00 – 13.55 Skridsko, Short track, damer 1 500 m, herrar 1 000 m
11.00 – 14.00 Curling, herrar, round robin, Sverige Svensk deltagare – Tyskland
13.30 – 16.00 Ishockey, herrar, grundspel, USA – Ryssland,
13.30 – 16.00 Ishockey, damer, kvartsfinaler, (Ev Svensk deltagare )
14.30 – 16.25 Skridsko, speed skating, herrar, 1 500 m Svensk deltagare
15.45 – 18.05 Skeleton, herrar, åk 3 & 4
16.00 – 19.00 Curling, damer, round robin, Sverige Svensk deltagare – USA
18.00 – 20.30 Ishockey, herrar, grundspel, Schweiz – Tjeckien, Sverige Svensk deltagare – Lettland
18.30 – 20.15 Backhoppning, herrar, K-120, final
Söndag 16:e februari 
06.00 – 09.00 Curling, herrar, round robin, Sverige Svensk deltagare – Ryssland
07.00 – 09.30 Alpint, herrar, Super-G
08.00 – 09.10 Snowboard, damer, snowboardcross, kval
09.00 – 11.30 Ishockey, herrar, grundspel, Ryssland – Slovakien, Österrike – Norge
09.00 – 11.30 Ishockey, damer, placeringsmatcher, Finland-Tyskland
10.15 – 11.05 Snowboard, damer, snowboardcross, final
11.00 – 13.30 Längdskidor, herrar, stafett 4x10km k/f Svensk deltagare
11.00 – 14.00 Curling, damer, round robin, Sverige Svensk deltagare – Ryssland
13.30 – 16.00 Ishockey, herrar, grundspel, Slovenien – USA
15.00 – 16.50 Skridsko, speed skating, damer, 1 500 m
16.00 – 17.20 Skidskytte, herrar, masstart 15 km Svensk deltagare – uppskjuten till den 17:e
16.00 – 19.00 Curling, herrar, round robin, Sverige Svensk deltagare – USA
16.00 – 19.45 Skridsko, Konståkning isdans, kortprogram
17.15 – 19.55 Bobsleigh, tvåmans, åk 1 & 2
18.00 – 20.30 Ishockey, herrar, grundspel, Finland – Kanada
18.00 – 20.30 Ishockey, damer, placeringsmatcher, Ryssland-Japan
Måndag 17:e februari 
06.00 – 09.00 Curling, damer, round robin
08.00 – 09.30 Snowboard, herrar, snowboardcross, kval
10.30 – 11.30 Snowboard, herrar, snowboardcross, final
11.00 – 14.00 Curling, herrar, round robin
13.30 – 16.00 Ishockey, damer, semifinal 1, USA-Sverige Svensk deltagare
14.45 – 16.00 Freestyle, herrar, aerials, kval
15.30 – 19.00 Bobsleigh, tvåmans, åk 3
16.00 – 17.20 Skidskytte, damer, masstart 12,5 km
16.00 – 19.00 Curling, damer, round robin, Sverige Svensk deltagare – Japan
16.00 – 19.35 Skridsko, Konståkning, isdans, fria programmet
18.00 – 20.30 Ishockey, damer, semifinal 2, Kanada-Schweiz
18.15 – 20.10 Backhoppning, herrar lag stora backen
18.30 – 19.35 Freestyle, herrar, aerials, final
Tisdag 18:e februari
06.00 – 09.00 Curling, damer/herrar, skiljeomgång
06.30 Alpint, damer, storslalom, åk 1 Svensk deltagare
07.30 Snowboard, herrar, snowboardcross 1/8 finaler, kvartsfinaler, semifinaler, final
09.00 – 11.30 Ishockey, herrar, playoff, Slovenien – Österrike
11.30 – 12.40 Skidskytte: Masstart, herrar Svensk deltagare
09.00 – 11.30 Ishockey, damer, placeringsmatch 7/8, Tyskland – Japan
10.00 Alpint, damer, storslalom, åk 2 Svensk deltagare
10.30 – 11.20 Nordisk kombination, herrar, backhoppning, stor backe
10.30 – 12.30 Skridsko, Short track, damer 1 000 m, kval, 3 000 m stafett, herrar 500 m
11.00 – 14.00 Curling, damer/herrar, skiljeomgång
13.00 – 13.45 Nordisk kombination, herrar, längdskidor 10 km
13.30 – 16.00 Ishockey, herrar, playoff, Ryssland – Norge
13.30 – 16.00 Ishockey, damer, placeringsmatch 5/6, Finland – Ryssland
14.00 – 17.00 Skridsko, speed skating, herrar, 10 000 m
14.45 – 16.25 Freestyle, herrar, halfpipe, kval
16.00 – 19.00 Curling, damer/herrar, skiljeomgång
16.15 – 18.10 Bobsleigh, damer, åk 1 & 2
18.30 – 19.30 Freestyle, herrar, halfpipe, final
18.00 – 20.30 Ishockey, herrar, playoff, Schweiz – Lettland & Tjeckien – Slovakien
Onsdag 19:e februari 
06.15 – 08.00 Snowboard, damer/herrar, parallellstorslalom, kval
08.00 – 10.00 Alpint, herrar, storslalom, åk 1 Svensk deltagare
09.00 – 11.30 Ishockey, herrar, kvartsfinal 1 (Ev Svensk deltagare )
10.00 – 12.05 Snowboard, damer/herrar, parallellstorslalom, final
10.15 – 12.00 Längdskidor, damer/herrar, teamsprint, kval Svensk deltagare
11.00 – 14.00 Curling, damer, semifinaler Sverige Svensk deltagare – Schweiz och UK – Kanda
11.30 – 13.10 Alpint, herrar, storslalom, åk 2
12.45 – 14.00 Längdskidor, damer/herrar, teamsprint, final (Ev Svensk deltagare )
13.30 – 16.00 Ishockey, herrar, kvartsfinal 2 (Ev Svensk deltagare )
14.30 – 16.20 Skridsko, speed skating, damer, 5 000 m
15.30 – 17.30 Skidskytte, mixed stafett
16.00 – 19.00 Curling, herrar, semifinaler Sverige Svensk deltagare – ? och Canada – Kina
16.00 – 20.30 Skridsko, Konståkning, damer, kortprogram Svensk deltagare
17.15 – 19.20 Bobsleigh, damer, åk 3 & 4
18.00 – 20.30 Ishockey, herrar, kvartsfinaler 3 & 4 (Ev Svensk deltagare )
Torsdag 20:e februari 
08.45 – 09.25 Freestyle, herrar, skicross, kval Svensk deltagare
09.00 – 09.50 Nordisk kombination, herrar lag, backhoppning, stor backe
09.30 – 12.30 Curling, damer, bronsmatch, Storbritannien-Schweiz
10.30 – 12.00 Freestyle, herrar, skicross, final (Ev Svensk deltagare )
12.00 – 13.15 Nordisk kombination, herrar lag, längdskidor 4×5 km
13.00 – 15.30 Ishockey, damer, bronsmatch, Schweiz-Sverige Svensk deltagare
14.30 – 17.55 Curling, damer, final, Sverige-Kanada Svensk deltagare
15.30 – 16.45 Freestyle, damer, halfpipe, kval
16.00 – 20.10 Skridsko, Konståkning, damer, fria programmet Svensk deltagare
18.00 – 21.00 Ishockey, damer, final, USA-Kanada
18.30 – 19.25 Freestyle, damer, halfpipe, final
Fredag 21:a februari 
08.45 – 09.25 Freestyle, damer, skicross, kval Svensk deltagare
09.30 – 12.30 Curling, herrar, bronsmatch, Sverige-Kina Svensk deltagare
10.30 – 12.00 Freestyle, damer, skicross, final (Ev Svensk deltagare )
13.45 – 15.00 Alpint, damer, slalom, åk 1 Svensk deltagare
13.00 – 15.30 Ishockey, herrar, semifinal 1, Sverige-Finland  Svensk deltagare
14.30 – 16.25 Skridsko, damer/herrar, lagstafetter, kval
14.30 – 17.55 Curling, herrar, final, Kanada-Storbritannien
15.30 – 17.30 Skidskytte, damer, stafett 4x6km
17.15 – 18.25 Alpint, damer, slalom, åk 2 Svensk deltagare
17.30 – 20.15 Skridsko, Short track, finaler, herrar 500 m och 5 000 m stafett, damer 1 000 m
18.00 – 20.30 Ishockey, herrar, semifinal 2, Kanada-USA
Lördag 22:a februari 
06.15 – 08.00 Snowboard, damer/herrar, parallellslalom, kval
10.15 – 12.20 Snowboard, damer/herrar, parallellslalom, final
10.30 – 12.25 Längdskidor, damer, 30 km, fristil, masstart Svensk deltagare
13.45 – 15.15 Alpint, herrar, slalom, åk 1 Svensk deltagare
14.30 – 17.05 Skridsko, damer/herrar, lagstafetter, final
15.30 – 17.40 Skidskytte, herrar, stafett 4×7,5 km Svensk deltagare
16.00 – 18.55 Ishockey, herrar, bronsmatch, Finland-USA
17.15 – 18.50 Alpint, herrar, slalom, åk 2 Svensk deltagare
17.30 – 20.00 Skridsko, Konståkning, uppvisning
17.00 – 20.05 Bobsleigh fyrmans, åk 1 & 2
Söndag 23:e februari 
08.00 – 10.55 Längdskidor, herrar, 50 km, fristil, masstart Svensk deltagare
10.30 – 13.05 Bobsleigh, fyrmans, åk 3 & 4
13.00 – 15.55 Ishockey, herrar, final, Sverige-Kanada Svensk deltagare
17.00 – 19.30 Avslutningsceremoni